טיולים בגליל המערבי

נכון, באתם לנוח. אבל אם בכל זאת יתחשק לכם קצת לזוז עם או בלי מורה דרך (שהרי אין כמו סיור קטן כדי להכין אתכם לסייסטה המתוקה שאחרי), תגלו שמרקיזה נמצאת במרכזן של אינספור

רוצים לגלות את סודות הגליל?
קחו מדריך שיגלה לכם פינות חמד קסומות, איפה יש נוף גלילי שאי אפשר לעמוד בפניו? איזה טיול בגליל המערבי יגלה לכם את סודות התושבים המקומיים? איפה אפשר למצוא מסעדה בצפון שאין שנייה לה? ב"מרקיזה" תוכלו לקחת לעצמכם מדריך טיולים מוסמך, שיבנה לכם טיול בגליל המערבי בדיוק לפי הרצונות והחשקים שלכם: טיול אוכל בין מסעדות בגליל המערבי, טיול אתרי היסטוריה או כל אופציה אחרת לטיול בגליל המערבי.
אופציות טיול בגליל המערבי. מצפה הילה הוא נקודת התחלה מצוינת לטיולים בגליל, עם כל מה שיש לצפון להציע: משווקים תוססים ונחלים ירוקים, ועד מפגשים עם תרבויות שונות, היסטוריה וארכיאולוגיה. הנה רק חלק קטן ממה שאפשר לראות בסביבה (אם תשאלו כשתגיעו לצימר, נשמח לתת לכם רעיונות נוספים לאתרי טיול בגליל המערבי).

  • מעיליא. מעיליא, הכפר השכן למצפה הילה, הוא כפר נוצרי, שתושביו שייכים לכנסייה היוונית-קתולית. לתל שעליו נמצא הכפר היסטוריה מפוארת: ההתיישבות עליו החלה כבר בתקופה הכנענית (תקופת הברונזה), נמשכה בתקופה הרומית והביזנטית (שבה כנראה הייתה גם התיישבות יהודית במקום) והפכה למרכז פיאודלי עצמאי בתקופה הצלבנית. בסוף המאה ה-18 הגיעו למקום משפחות נוצריות מלבנון, שצאצאיהן גרים במקום עד היום. מעיליא היא אחד משני הכפרים היחידים בארץ שבהם גרים אך ורק קתולים, ואחוז האקדמאים בו הוא הגבוה מבין כפרי המיעוטים בארץ. כל שיטוט בסמטאות מעיליא הוא מעניין ומהנה, אבל מרתק בעיקר לבקר באזור העתיק, שם נמצאים שרידי המבצר הצלבני. אפשר וכדאי לבקר גם בכנסיה ובבית הבד העתיק, המופעל על ידי חמור.
  •  צוק הנשרים. אחת הנקודות המרהיבות במעיליא היא "צוק הנשרים": מצוק שלילי (כלומר, שבסיסו צר יותר משיאו) שממנו אפשר להשקיף אל ההרים ממול, ולראות קיני נשרים. בגלל המבנה ההפוך של המצוק, נדמה לצופה שהוא מרחף באוויר. ביקור ב"עזבה - החווה של אליאס", הצמודה לצוק הנשרים, עם כוס תה וסיפורים של אחד האנשים המעניינים באזור,יכולה להיות שיא (חיובי, דווקא) לכל טיול בגליל המערבי.
  •  עין טמיר. ממש מתחת למצפה הילה נמצאת שמורת עין טמיר – פינת חמד שלאף טיול בגליל המערבי לא כדאי לפספס. אפשר לרדת ברגל מהיישוב, דרך החורש הטבעי העבות והמוצל, שבו צומחים יחד אלונים ואלות, ער אציל וקטלבים אדומי גזע. השביל המסומן מוביל אל עין טמיר עצמה – נביעה שמסתתרת בתוך מערה אפלה, ונשפכת אל בריכת שכשוך טבעית, שמלאה מים אפילו בקיץ. עין טמיר היא חלק מאפיקו של נחל כזיב המפורסם – עוד יעד לטיול בפני עצמו.
  • מבצר המונפורט. המבצר הגדול, שעד היום משקיף על הגליל המערבי, היה מבצר צלבני, שהשתייך למסדר הטבטוני. האבירים הטבטונים הם שמתנו לו את שמו – "ההר החזק" (ובצרפתית: "מונט-פורט".) המבצר הוקם במאה ה-12, בתחילה כחווה חקלאית. הוא נחשב עד היום לאחת הדוגמאות היפות ביותר לבנייה המבוצרת של ימי הביניים בישראל.
  • תרשיחא. אל תרשיחא, הכפר המעורב (מוסלמים ונוצרים) המקסים שנמצא עשר דקות מהמצפה, כדאי במיוחד לקפוץ בשבת בבוקר, אז מתקיים בו שוק צבעוני ושמח. גם שיטוט בסמטאות הכפר יכול להיות יופי של בילוי בין ארוחה לארוחה.
  • גן התעשייה תפן. גן התעשייה הוא אחד מהפרויקטים המרתקים ביותר בגליל המערבי, שהוקם על ידי התעשיין סטף ורטהיימר. זהו מרכז תעשייה נקי ומטופח, עטור דשאים, שבמרכזו מוזיאון, גן פסלים יפהפה, ותערוכות קבועות של מכוניות עתיקות ושל המורשת והתרבות הייקית (של יהודי גרמניה).
  • ראש הנקרה. במרחק 15-20 דקות ממצפה הילה נמצאת הנקודה הכי רומנטית והכי צפונית בישראל, אליה תוכלו להגיע במסגרת טיול בגליל המערבי: ראש הנקרה. אפשר להסתפק במבט מלמעלה על הים, אפשר לעלות ברכבל כמו שעשיתם פעם-פעם, בילדות, ואפשר לטייל ממש בתוך הנקרות, ולהירטב מרסס הגלים. הכי כדאי לבוא אחר הצהריים, ולהמשיך לטיול מקסים על הטיילת הסלולה שמשתרעת מראש הנקרה ועד חוף אכזיב. הרומנטיקנים מוזמנים לזמזם את "לילה בחוף אכזיב" המופתי של נעמי שמר: "אני כעיוור אחרייך הולך, רוח בחושך נושקת לפני המים".
  • עכו. השוק של עכו הוא אחד היפים והמוכרים בארץ, ובצדק. אבל לא רק השוק יפה, אלא גם סביבתו: בעכו העתיקה נמצאים שרידים של עמים שונים - מהכנענים, דרך היוונים, הרומאים, הביזנטים, הצלבנים והממלוכים, ועד לטורקים ולבריטים. אפשר להסתובב על חומות העיר ולאורך הים, להעיף מבט בעיר הצלבנית התת-קרקעית, וגם לנסוע חמש דקות נוספות אל הגן הבהאי עוצר הנשימה שממול לעכו.
  • כליל. כליל הוא כפר אקולוגי יוצא דופן, שתושביו – ביניהם אנשי רוח ואמנים רבים, מתעקשים לחיות חיים אקולוגיים (כן, אפילו החשמל שם מופק מקרינה סולארית ומגנרטורים, ואין חיבור לרשת החשמל הארצית.) הבתים פזורים בפסטורליות מושלמת בין הסלעים והמטעים, ובכל פינה אפשר למצוא סטודיו של אמנים, סדנאות שונות ואוכל טוב.