קטגוריה:   חיפוש:


 

שושן צחור במאי - פריחה נדירה במצפה הילה

 
שושן צחור הוא פרח כה נדיר, שעל מנת לקבוע איתו פגישה, כדאי לפתוח יומנים, בדיוק למאי ולא יאוחר מיוני.

גם אם עשיתם זאת כדאי לתת לו לקבוע היכן תפגשו שכן הוא פורח בעיקר באזור הגליל העליון בהר פקיעין, הר שזור וברכס הרי הכרמל בין סלעים ובתנאים מועדפים בלבד.

'...כשושנה בין החוחים'

שושן צחור ניחן ביופי נדיר שכבר במקורות כיכב ב'שיר השירים': 'כשושנה בין החוחים כן רעייתי בין הבנות...", ממש כך, אחד למיליון.

מראהו הנדיר בולט גם לנוכח כל צמחיית החורש הקוצנית הסובבת אותו. כשחוזים ב'שושן צחור' מגיח מבין הסלעים לחודש חודשיים בשנה ובתנאים מגבילים שכאלו, זה ממלא בעונג ששמור רק לשהייה לצד אליטת הפרחים והוא אכן הסלאב של פרחי הארץ המוגנים.

מצפה הילה – בעקבות השושן הצחור

לגור במצפה הילה, זו חוויה מאוד צבעונית. הכל משתנה בהתאם למזג ובעיקר למזג האויר. בחודש הקרוב אלו מקבצי הפריחה הביישנית של השושן הצחור, זקוף על גבעול, טהור ובהיר, אצילי ומלכותי ואם לא די בחוש הראייה, הלא שניתן להגיע אליו בעיניים עצומות רק על פי ריחו המשכר למרחקים.

הצעתי היא לפקוח עיניים לרווחה, כדי להנות מחוויה רב חושית של שעה וחצי המתחילה מהיציאה ממצפה הילה היישר אל השביל הכחול הנכנס אל מעבה חורש סבוך וירוק עד.

לכל דת שושן צחור משלה

הוא דווקא פרח חובק דתות, לא מקפח אף אחת מהן.

הנוצרים – ראו בו סמל ועל פי המסורת, הגיש המלאך גבריאל את פרח השושן הצחור למריה הבתולה בזמן שהודיעה לה שהתעברה מרוח הקודש, לכן גם נקרא 'שושן הבתולה הקדושה או 'שושן הבשורה'.

ביהדות קרה דבר מרתק אחר. כאשר מתגלים קווי המתאר של השושן הצחור, מתגלה מגן דוד מושלם וסימטרי, מה שהפך את הפרח ל'כוכב' שהוטבע על אין ספור מטבעות עתיקים ובכלל ובכלל הפך השושן הצחור למשל ליופי, טוהר ואדיקות.

סקופ: הכבשים והפרות טובות לשושן הצחור

השושן הצחור עדיין נמצא בסכנת הכחדה. ארך זמן רב לגלות את הקשר בין מרעה עדרים לבין מצבו העגום של השושן הצחור. מסתבר שעדרים ושושנים פורחים ביחד.

בעקבות הגבלת שיטחי המרעה בחורשים שונים, החלה פריחת השושן הצחור להתדלדל. זמן רב עבר עד אשר ראו שמדובר בדפוס קבוע ועוד זמן רב עבר עד אשר הבינו שבשל אי ליחוך העשב על ידי מרעה, גרמו מיעוט קרני השמש והאור להפחתה משמעותית של פריחת השושן הצחור.

***

השבוע יצאתי אל החורש שתחת ביתי שבמצפה הילה, זוהי התקופה בה השושן הצחור נופש באזורנו את חופשתו השנתית.

מקווה לפגוש גם בכם בדרככם אליו.

נתראה במצפה הילה.